13 Nisan 2009 Pazartesi

türkan saylan


Orta yaşın ikinci yarısına yol almış biçok insanın çocukluk ve gençlik yıllarının korkulu hastalıklarından biri de cüzzamdır. Hastalığın ne olduğunu bilmesek bile adı ürkütmeye yetiyordu o yıllarda. Daha eskilerde bu hastalığa yakalananlar toplumdan dışlanarak ölüme terkediliyormuş. Çünkü insanlar kendilerine bulaşmasından korkuyormuş.İşte ilk gençlik yıllarımda gazetelerede gencecik ve güzel bir kadın portresi görüyordum sürekli. cuzzam hastalığına savaş açan, hastalara kol kanat geren, insanların korkularını yenmeye çalışan. Türkan Saylan adı daha o yıllardan kazınmıştı zihnime.Bu mücadelesine yıllarca şahit olduk ülke olarak.Destek verende oldu köstek olanda mutlaka. Onun sayesinde cüzzam korkulu rüya olmaktan çıktı.Daha sonraları Atatürkçü kimliğine,Cumhuriyete bağlılığına şahit olduk. cydd de verdiği mücadelelere,Anadolunun en ücra köşelerindeki kız çocuklarının hak ettikleri modern eğitimi alabilmeleri için verdiği mücadelelere.Ömrünü hep bu ülke ve insanı için yararlı işlere harcamış bir insan.Son günlerde ağır sağlık sorunları yaşadığını biliyorduk. Bugün malum operasyonlar çevresinde onunda evinin arandığını söylüyor tüm haber kanalları.Hemde evde kendisine kan verildiği esnada.İçim cız etti bunu hak edecek ne yapmış olabilir diye. google de kısa bir tur attım, hakkında okuduklarıma inanamadım.Sırf karalamış olmak için annesinin isveç asıllı olmasını bile kullanmışlar,sanki kötü birşeymiş gibi. O kadar üzüldüm ki,daha fazla birşey yazmak gelmiyor içimden. Bu konuda gerçekliğine inandığım wikipedia dan okumanızı rica ediyorum öz geçmişini.

not: wikipedia ansiklopedi sitesine kanun hükmünde kararname gereği 29 nisan 2017 tarihinden itibaren Türkiye'den erişimi engellendi.

5 yorum:

gunduz68 dedi ki...

onunla beraber onbinlerce kız ve üniversite öğrencilerin geleceğini de lekelediler dün...nasıl verecekler bunun hesabını...milleti cahil bırakarak şeriatı yaymaya çalışıyorlar galiba...kadıncağızın hatıra defterini bile almışlar...yazık çok yazık...

GeCe dedi ki...

ya brşeyler oluyor ama allah sonumuzu hayıretsin diyelim bir insan suçlu ise nasıl evinde saklar ki suç unsurlarını imkansız bir kmplo dönüyor ama

Çiğdem dedi ki...

ÇYDD nin eğitime katkıları gerçekten çok büyük.Türkan
Saylan ise tüm hayatını ülkesine
faydalı olmaya adamış bir insan.

ufuk dedi ki...

bende bu dernegin gönüllülerindenim ve bence yapılacak en şeyi yaptılar.ALLAH sonumuzu hayır etsin....

Gülen Tezer Üstün dedi ki...

Acil ileti:
Taktik; düşünmeyin, yorumlamayın.Nefes alıyorsunuz ya, daha ne?Biz sizi güderiz, düşünüp konuşup yaparsanız da Türkan Saylan gibi alırız sizi de..

NEHİR bebeği tanıyor musunuz? NEHİR bebeğin öyküsünün linki;
http://nehir-im.blogspot.com/

NEHİR bebek için ne yapabilirim diye düşünürseniz onun da linki:

http://www.turknorthamerica.com/Donations.html

Sevgiler..